Výsadba a příprava vinohradu - Perná

26.05.2023

Viniční trať Spálená hospoda

Vinohrad jsem převzali ve velice špatném stavu, kdy chybělo více než 50% keřů a byly na něm promíchané různé odrůdy červených vín, navíc mírně svažitý pozemek není pro červená vína vhodný - lepší je prudší svah. Rozhodli jsme se tedy vinohrad vyklučit a připravit ho na další výsadbu (hloubkové pohnojení a dodání minerálů).

V roce 2024 budeme sadit odrůdy vhodné pro danou oblast Pálavy - Ryzlink vlašský, Pálavu, Ryzlink rýnský. Doplní tak naše portfolio bílých odrůd, z trati U Božích muk, kde máme Chardonnay a Tramín červený. Od každé odrůdy bychom měli mít asi 3.000-5.000 hlav, což zajistí dostatečnou úrodu pro cca 10-20 barikových sudů od každé odrůdy. Rozloha vinohradu je celkem 1,7 ha.

Viniční trať U Božích muk

Celková rozloha 1,5 ha, odrůdy: Tramín červený a Chardonnay (s převahou tramínu).

Na vinohradě chybělo zhruba 40% keřů. V takovém případě všichni doporučují obnovu vinohradu, kterou je možné uhradit z dotací. My jsme se však rozhodli využít potenciálu tohoto starého vinohradu - na vlastní náklady jsme ho obnovili a chybějící keře dosadili. Je to velké riziko, jelikož se často mnoho sazenic neuchytí a vinohrad se musí znovu dosazovat. Podsazování je výhradně ruční namáhavá práce, čímž se starost o starší vinohrad prodražuje. 

Náklady tak oproti nové výsadbě rostou, ale nám to stojí kvůli našemu citlivému přístupu - naší filozofií k naturálnímu vínu - za to. Hrozny ze starého vinohradu se navíc s hrozny z nové výsadby nedají porovnávat.

Fotogalerie