Horní Kosov, Jihlava

Horní Kosov, Jihlava

© Mika Svoboda architekti, 2020


Studie pro bytovou výstavbu v lokalitě mezi ulicemi Kaštanová, Stříbrná, Vrchlického je nyní ve zpracování.

Zadáním na ateliér Mika Svoboda architekti je vytvořit luxusní bytové bydlení v bytových a rodinných domech s dostatečnou kapacitou podzemních parkovacích stání a odclonit lokalitu od hluku z dálničního přivaděče, jeho sjezdu a z ulice Vrchlického.

Většina bytů by měla mít dispozice 4+kk a díky své jiho-západní orientaci by měly poskytovat velice příjemné bydlení s výhledy na zapadající slunce.

Každý dům by měl mít vlastní architektonické ztvárnění, které by podtrhlo charakter a kvalitu projektu. V rámci zpracování technické dokumentace se také budeme snažit o maximální využití ekologických technologií (zelené střechy, rekuperace vzduchu, kvalitní zateplení obálky budovy, využití dešťové vody, ekologické vytápění, atd.).

I bydlení v rodinných domech bude koncipováno jako bytové s dispozicemi 4+kk nebo 5+kk a část bytů bude mezonetových (dvoupatrových). Každý byt (nejen v rodinných domech) by měl mít vlastní balkon/terasu nebo předzahrádku.

Urbanisticky se areál snaží spojit a propojit oblast rodinných bytů - individuálních a řadových (ulice Kaštanová, Stříbrná, Ve Vilách) s jednou z hlavních městských tříd - ulicí Vrchlického, kterou kolem sjezdu z přivaděče obklopují velké objekty projektů Triangl, Moebelix nebo obchodního centra u nemocnice. Propojení by mělo být realizováno i fyzicky pěší stezkou vedoucí z ulice Kaštanová kolem ramena sjezdu z dálničního přivaděče až na ulici Vrchlického. Do budoucna je možné uvažovat i o přímějším napojení na ulici Vrchlického lávkou přímo přes rameno sjezdu z přivaděče. V místě napojení na Vrchlického by bylo velice zajímavé zřídit novou trolejbusovou zastávku.

Projekt je nyní ve zpracování, uvedené vizualizace budou podléhat pracovním úpravám.